Reprint Statut Kaliski - Artur Szyk Teka kompletna

Dodaj recenzję:
  • Producent: Graf_ika
  • Waga: 3 kg
  • Dostępność: Jest
  • szt.
  • 290,00 zł

O Statucie
"Statut Kaliski" Artura Szyka powstał w latach 1926-1928 i zajmuje obok późniejszej "Hagady" szczególne miejsce w bogatej twórczości artysty, jak też w dziejach kultury polskiej. Jednocześnie ukazany jako akt dziejowej tolerancji, wpisał się na stałe, jako trwały element stosunków polsko-żydowskich.

 

Komplet stanowi 45 plansz iluminowanego Statutu Kaliskiego i książka o historii Statutu, które są umieszczona w etui obłożonym czerwonym płótnem, wewnątrz którego znajduje się sztywna teka, na której został wytłoczony w złocie i srebrze ukoronowany orzeł z trzema herbami. Grzbiet i krawędzie boczne teki są obciągnięte bordową skórą, natomiast resztę oprawiono w czerwone płótno. Format plansz: 322 x 386 mm, zadrukowanych w kolorze, złoconych i srebrzonych, na ozdobnym papierze o gramaturze 150g.

Fragment noty od wydawcy:

(...) "Wznawiając po 80 latach Statut Kaliski A. Szyka, przy poparciu i za zgodą Uniwersytetu Jagiellońskiego i "Arthur Szyk Society" w Kalifornii, a także mieszkającej w USA córki artysty  - Aleksandry Braciejowskiej - wydawnictwo nasze pragnie udostępnić to dzieło wszystkim zainteresowanym polską historią i kulturą. Głębokie przesłanie Statutu z XIII wieku zawierające pierwsze prawa dla Żydów nadane przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego, zilustrowane i przedstawione przez Szyka w 9 językach: łacińskim, francuskim, polskim, hebrajskim, jidysz, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim - przyczynia się do budowania porozumienia międzynarodowego we współczesnym świecie."

Druk tego wydania w technice heliograwiury trwał trzy lata i został ukończony 25 stycznia 1932 roku, w drukarni F. Bruckmanna S.A. w Monachium, dla Wydawnictwa Okrągłego Stołu w Paryżu.

Reprint Statutu Kaliskiego A. Szyka oparty jest o jeden z niewielu zachowanych w komplecie na terenie Polski oryginalnych egzemplarzy. Wydanie to, oznaczone numerem 176, było darem artysty dla pierwszego premiera Polski Odrodzonej Ignacego Jana Paderewskiego. Zostało przekazane z odręczną dedykacją wielkiemu pianiście przez A. Szyka w Paryżu w roku 1934.

O wydawnictwie towarzyszącym, czyli Przewodniku po grafikach "Historia Statutu Kaliskiego..." jest to swoisty przewodnik po miniaturowych symbolach wciśniętych pomiędzy teksty największego iluminatora XX wieku - Artura Szyka. Opracowany został przez Mariana Fuksa, Aleksandra B. Skotnickiego, Joannę Podolską i Marka Szukalaka.

Oprawa: twarda, teka, płótno introligatorskie, etui

Format: 350x410 mm

Ilość stron: Książka: 184

Ilość grafik: 45

Wydanie: 2012