Dwór w Jakubowicach

Renesansowy dwór o regularnej kubicznej bryle, nakryty obecnie wysokim czterospadowym dachem - został wybudowany w połowie XVI wieku przez rodzinę Jakubowskich.
W jej rękach pozostał do 1581 roku, po czym kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1627 roku Jakubowice zakupiła Marianna Michałowska, wdowa po Melchiorze Michałowskim herbu Jasieńczyk, przeznaczając je dla syna Jakuba.(...)
Po 1918 roku dobra jakubowickie zakupiła rodzina Kleszczyńskich, właścicieli kilku okolicznych majątków, które w okresie międzywojennym zyskały renomę jako gospodarstwa wzorcowe w zakresie nasiennictwa oraz hodowli warzyw i owoców.
W 1945 roku majątek znacjonalizowano.
W 1998 roku Kleszczyńcy odkupili od Państwa dwór z parkiem (...)

W jakubowickim dworze zachowały się kamienne obramienia nadproży i okien. Główną salę na parterze zdobi renesansowy kominek.

Jakie są dalsze losy dworu, czy rodzina Kleszczyńskich dalej jest ich właścicielem? Cała historia dworu w Jakubowicach opisana jest w książce "Dwory małopolski w fotografii archiwalnej" autorstwa Marianny Raińskiej. Książka do nabycia w naszym sklepie internetowym.