Receptury i przepisy na domowe piwo według staropolskiego piwowara

18-08-2016

Autor Jakub Sroczyński w swojej książce "Nowy Piwowar..." podaje przepisy na znamienite angielskie piwa, opowiada o sposobach przygotowania i warzenia  piwa w małych ilościach. Piewszą część poświęca treści teroetycznej dotyczącej jakości wody jako podstawy dobrego piwa, suszeniu słodu, uprawie chmielu, przyrządzaniu kotła piwnego czy utrzymaniu piwa w beczkach.
Kolejna część książki stanowi praktyczną stronę warzenia piw, autor podaje sprawdzone sposoby i dokładne przepisy między innymi na piwa angielskie, takie jak piwo London-ale, piwo Windsor-ale, piwo Wirtemberg-ale, piwo Welch-ale, piwo Table-beer, piwo Purl, Porter dubeltowy Brown-stout oraz przepisy na piwa niemieckie, takie jak piwo Koestryckie, piwo Sztetyńskie, piwo marcowe, piwo Fredersdorf czy piwo tzw. szweckie. Dla tych i wiele innych rodzajów piwa autor podaje przepisy ich warzenia w małych ilościach czyli 30 kwart co stanowi około 29 litrów.

"Piwa co do koloru dzielą się na brunatne, na żółte i na białe; a co do mocy i trwałości, można w ogólności podzielić je na ciężkie czyli składowe, które długo konserwować się mogą i na lekkie, które prędszemu zepsuciu ulegając, długo chować się nie dają. (...) Anglicy warzą piwa z jęczmiennego słodu; lecz prócz tego głównego materiału używają do swych wyrobów jeszcze innych materii cukrowych, jako to cukru trzcinowego, miodu, melasu, lukrecji. Cukier i miód dodają w kotle albo w kadzi fermentownej. Drzewo lukrecjowe wybierają za zielone o grubości średniego palca, suszą i mielą albo trą na miałki proszek i sypią do piwa w kadź fermentowną. (...)"

Sposób robienia dużych ilości piwa zwanego Wdinsor-ale:
"To piwo w Anglii jest szczególnie lubiane, jest lepszym zimowym niż letnim napojem. Materiały do waru 4000 kwart polskich są następujące:
Białego słodu jęczmiennego - 3945 funtów wagi,
Najlepszego chmielu - 100,
Miodu praśnego - 25,
Nasienia Kolendry - 1,
Kardamonu - 2,
Soli kuchennej - 1/4,
Mąki bobowej - 3. (...)"
Jak natomiast przebiega wyrobienie tych materiałów na piwo przeczytać można w książce "Nowy Piwowar"dostępnej w naszym sklepie http://zeta-ars.pl/reprint-nowy-piwowar.html