Willa na Woli Justowskiej

"Willa na Woli Justowskiej powstała w pierwszej połowie XVI wieku, w czasie, gdy do Krakowa dotarła rewolucja kulturowa, jaka dokonała się we Włoszech u progu epoki nowożytnej. Przeobrażenia w sferze ideowo-filozoficznej implikowały nowy model życia, kulturę obyczajową, upodobania, także w zakresie architektury i sztuki [...]"

"Przybyły do Krakowa w 1508 roku Justus Decjusz był prawdziwym człowiekiem renesansu. Dzięki wybitnym zdolnościom, zamiłowaniu do nauki i licznym podróżom stał się wkrótce jedną z najbardziej znanych i wpływowych postaci dworu, doradcą króla Zygmunta Starego i zwierzchnikiem królewskich mennic. W 1528 roku zakupił od Wiktora Siemieńskiego Wolę Chełmską, gdzie na miejscu średniowiecznego kasztelu wzniósł swoją letnią villeggiaturę, do budowy której zatrudnił włoskich muratorów królewskich - Bernarda Zanobi de Gianotis, Jana Cini i Filipa z Fiesole, współpracowników wybitnego architekta Bartłomieja Berecciego."

Pełna historia dworu w Woli Justowskiej opisana jest w książce autorstwa Marzanny Raińskiej "Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej". Książka do nabycia w naszym sklepie internetowym.