Reprint Dwór Wiejski Karolina z Potockich Nakwaska

  • szt.
  • 65,00 zł

Nietypowa pozycja literatury staropolskiej okazją dla mam młodszego pokolenia do poznania
życia dziewiętnastowiecznej kobiety

 

Reprint oryginalnych wydań z lat 1843 - 1844. Trzy tomy w jednym woluminie dostępne w pięknym wydaniu.

"Dwór wiejski. Dzieło poświęcone gospodyniom polskim, przydatne i osobom w mieście zamieszkałym. Przerobione z francuskiego Pani Aglae Adanson, z wielu dodatkami i zupełnem zastosowaniem do naszych obyczajów i potrzeb, przez Karolinę z Potockich Nakwaską".

Książka składa się z trzech tomów z których I tom (270 stron) poświęcony został ogólnym zagadnieniom życia na wsi oraz opisom: domu mieszkalnego, pszczelnika, spiżarni, podwórza, przedmiotów niezbędnych w domu i zasad postępowania pani domu.
W II tomie (304 strony) znajdziemy ponad 200 przepisów kulinarnych, natomiast tom III (248 stron) to zbiór praktycznych rad na ból zębów, ciężarność czy wykręcenie nogi, a także porady na muchy i mrówki, zachowanie się kobiet czy zgorszenia.

O autorce:

Karolina Nakwaska z Potockich pochodziła z magnackiej rodziny. Niestety jej ojciec zmarł młodo, zostawiając ją pod opieką mało odpowiedzialnej mamy. Mama Karoliny zaledwie w kilka lat roztrwoniła cały majątek i nie mogąc utrzymać córki wydała ją za mąż za Aleksandra Starzeńskiego. Niestety małżeństwo zawarte bez miłości zakończyło się 9 lat później, a Karolina wyszła ponownie za mąż za Henryka Mirosława Nakwaskiego i zaczęła prowadzić życie wiejskie. Jej szczęście nie trwało długo, ponieważ małżonek uwikłany w życie polityczne powstańczej Warszawy musiał opuścić kraj. Karolina dołączyła do niego w 1832 roku. Na emigracji, z powodu ciężkiej choroby zmarł syn Karoliny Nakwaskiej. Życie nie było dla niej łaskawe, a przerwaniem złej passy było napisanie rewelacyjnej książki poświęconej polskim gospodyniom pt. „Dwor wiejski”.

Oprawa twarda, ekoskóra, złocenia na froncie i grzbiecie

Kolorowa wyklejka na okładce: obraz Stanisława Kamockiego pt. „Dworek jesienią”

Format: 120 x 170 mm

Ilość stron: 822

Wydanie: Zeta Ars 2016

ISBN 978-83-94245-8-9