Reprint Konstytucje i Ustawy Generalne Wielkiego Mistrzostwa Polskiego i Litewskiego

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Graf_ika
  • Waga: 0.3 kg
  • Dostępność: Jest
  • szt.
  • 57,00 zł

"Konstytucje i Ustawy Generalne Wielkiego Mistrzostwa Polskiego i Litewskiego pod młotkiem Ignacego hr. Potockiego przyjęte i zaprzysiężone w roku 1781".
Główne Statuty i Regulaminy Zakonu Wolnomularzy.  

Status et Reglemens składają się w części pierwszej z sześciu artykułów, powtarzających The Charge of a Free-Masons z angielskiej konstytucji Jamesa Andersona. Częśc druga składa się z siedmiu rozdziałów podzielonych na szczegółowe artykuły. Razem artykułów w tej części jest pięćdziesiąt (w konstytucji angielskiej jest 39). Łącznie więc, z sześcioma artykułami części pierwszej, Ustawy składają się z 56 artykułów, a nie z 55, jak to podaje Wilkoszewski. Ustawy zostały rozdrukowane prawdopodobnie w Warszawie przez oficynę Piotra Dufoura.

O tym, że prezentowane ustawy znajdowały się w Lożach, świadczy nie tylko stempel na jedynym znanym dziś egzemplarzu, który reprodukujemy, z dodaniem tłumaczenia na język polski przez Krzysztofa Załęskiego, ale również wpis do 'Summaryusz papierów złożonych w Archiwum S. i D. Świątyni Izis' pod Nr 3tio Konstytucje i Ustawy Generalne społeczeństwa podpisane przez W Mistrza Ignacego Potockiego dnia 27 Xbra 1781 Ru.

Reprint został oprawiony w czarny półskórek i zieloną okładkę, z wytłaczanym złoconym ornamentem przy krawędziach i sześcioramienną gwiazdą utworzoną z połączenia dwóch trójkątów po środku. Na karcie tytułowej znajduje się symboliczne przedstawienie Świątyni, do której prowadzi siedem stopni.
Wyklejka zadrukowana z ekslibrisem Krzysztofa Załęskiego.
Format: 175 x 220 mm
Ilość stron: 114
Wydanie: 2007