Reprint Nienawiść wyznaniowa tłumów za rządów Zygmunta III-go

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Graf_ika
  • Waga: 0.8 kg
  • Dostępność: Jest

  • Historia ceny
    Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 30,00 zł brutto
  • szt.
  • 40,00 zł

Reprint oryginału wydanego w 1902 roku.

Wacław Sobieski (1872-1932) był historykiem o wyrazistych poglądach, kontrowersyjnym, emocjonalnym i nade wszystko poszukującym, także w zakresie metod badawczych. Widać to wszystko już w jednej z pierwszych jego prac pt. Nienawiść wyznaniowa tłumów za rządów Zygmunta III (1902), w której autor wykorzystał szereg wcześniej niewyzyskanych źródeł, ukazując czasy kontrreformacji obfitujące w liczne tumulty, burdy i awantury, wszczynane przeciw innowiercom. Poruszył również, między innymi, tematy uniwersalizmu kościoła wobec narodowości i reformacji, uniwersalizmu Habsburgów wobec ataku islamu czy stosunek tłumów do reformacji.

(…) „Tłum, podbechtywany przez żarliwych kaznodziejów, „nienawidził, choć sam sobie nie zdawał sprawy dlaczego...”. Naprzeciw jednak tego tłumu stanęli obrońcy tolerancji – „garstka , którzy zgnębili w sobie żywiołowe, zwierzęce porywy. Ta garstka wzięła udział w pracy wszechludzkości, toczącej się od wieków, aby na ziemi na przekór wszelkim wybuchom namiętności ras, religii, narodów zstąpił kiedyś wymarzony, spodziewany przez tylu <pokój>...”(...)

Książkę, a szczególnie jej rozdział pt. Noc jezuitów, zaatakowano w 1912 roku, kiedy to obchodzono trzechsetną rocznicę śmierci Piotra Skargi. Sobieski odpowiedział obszernym tekstem pt. Czy Skarga był „turbatorem” [mącicielem] ojczyzny?

 

Reprint oryginału wydanego w 1902 roku

Oprawa twarda, kolor, zadrukowana wyklejka

Format: 165x250 mm

Ilość stron: 158

Wydanie: 2012

ISBN 9788361889618